Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Opcja Adopcja
adres

Schronisko Gniezno

ul.Kawiary 38

pn-sob 11:00 - 16:00

tel.61-424 58 65

Zapraszamy na FB !

Zgubiono/Znaleziono
Statystyki
Użytkowników : 2
Artykułów : 348
Zakładki : 6
Odsłon : 521305
Notka prawna
Cytowanie, kopiowanie i w jakiejkolwiek formie wykorzystywanie naszej nazwy, logo i opracowań zawartych na profilu Facebook jak i na stronie www jest zabronione.
 

Schronisko Dla Zwierząt w Gnieźnie

Schronisko dla Zwierząt mieści się przy ul. Kawiary 40 w Gnieźnie istnieje od kwietnia 1999 roku. Schronisko jest własnością Zarządu Miasta Gniezna. Poprzednie schronisko  przy ulicy Warszawskiej znajdowało się w centrum miasta, zły stan techniczny i nie dostosowanie obiektu do potrzeb zwierząt spowodowało, że schronisko nie spełniało warunków sanitarnych,weterynaryjnych i ogólnospołecznych. Zwierzętom było tam bardzo ciasno,nie było wybiegów a przecież przetrzymywanie zwierząt w zamknięciu, w małych boksach,nie stanowi przejawu  troski  o ich dobro i jest sprzeczne zarówno z ich behawiorem jak i z Ustawą o Ochronie Zwierząt. Utrzymywanie w niewłaściwych warunkach, w nadmiernej ciasnocie określane jest zgodnie z art. 4 Ustawy jako rażące zaniedbanie. Schronisko dla zwierząt powinno opowiadać pewnym standardom a przetrzymywane w nich zwierzęta muszą mieć zapewnione elementarne warunki  bytowe i higieniczne. Maksymalna ilość zwierząt w schronisku musi być proporcjonalna do liczby boksów i wybiegów. Schronisko powinno poprawiać dobrostan zwierząt,powinno być miejscem prawdziwej szansy na nowe,lepsze życie,miejscem,z którego zwierzę trafi do nowego kochającego domu.

schr

Miernikiem właściwej opieki nad zwierzętami jest zachowanie pięciu wolności:

-wolności od głodu i pragnienia-przez zapewnienie dostępu do świeżej  wody i pokarmu,który zapewni zdrowie i siły 
-wolności od urazów psychicznych i bólu-poprzez zapewnienie  odpowiedniego traktowania
-wolności od stresu-poprzez zapewnienie opieki i traktowanie,które nie  powoduje cierpienia zwierząt
-wolności do wyrażania naturalnego zachowywania się-poprzez  zapewnienie odpowiedniej przestrzeni,warunków i towarzystwa innych  zwierząt.

Łączne zapewnienie wszystkich tych wolności daje gwarancje stworzenia humanitarnych warunków życia psów i kotów w schroniskach, w oczekiwaniu na nowego właściciela. I tym kierowano się podejmując decyzję o zamknięciu starego schroniska i wybudowaniu nowego. Dzięki przychylności Zarządu Miasta Gniezna,,radnych,a głównie ówczesnego Prezydenta Miasta Gniezna p. Bogdana Trepińskiego, który był wielkim orędownikiem i przyjacielem zwierząt, znalazły się pieniądze na wybudowanie schroniska. Uchwalono także, że schronisko będzie utrzymywane w całości z budżetu miasta.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt-położenie,wyposażenie obiektu,rezydenci :
Obiekt położony jest na obrzeżach miasta i zajmuje trzy hektarowy zadrzewiony  teren.
Na terenie schroniska znajduje się budynek, w którym jest biuro schroniska, pomieszczenia socjalno-gospodarcze, gabinet lekarza weterynarii,myjnia dla zwierząt,chłodnia, pomieszczenia dla zwierząt chorych i pomieszczenia dla szczeniąt. Schronisko posiada 22 boksy o wymiarach 10 m każdy. Po obu stronach boksów są dwa korytarze dla obsługi, zapewniające dostęp do wszystkich zwierząt, w celu ich obserwacji,karmienia i wykonywania czynności higienicznych. Każdy kojec posiada posadzkę cementową,na posadzce ułożone są ochronne drewniane palety,na których ustawione  są 3-4 budy.
W schronisku gnieźnieńskim znajdują się 3 kojce przeznaczone są na kwarantannę oraz 2 kojce przeznaczone dla zwierząt agresywnych. Wszystkie boksy są zadaszone i połączone z wybiegami. Na wybiegach ustawione są budy, rosną tam rozłożyste drzewa,które osłaniają psy przed nadmiernym nasłonecznieniem. Miedzy gałęziami znajdują się karmniki dla ptaków,w których mogą one znaleźć karmę i schronienie Ale nie tylko psy,koty i ptaki w gnieźnieńskim schronisku znalazły azyl. Przebywały też kozy, króliki, jeże a także sarna, lis, wiewiórka, żółwie, chomiki i świnki morskie.
Z ptaków ciekawostką był młody jastrząb, myszołów,bażant,kanarek,papuga,bociany które z powodu okaleczeń nie mogą odlecieć,no i łabędzie, które najczęściej zimą przemarzają,lub chorują na różnego rodzaju intoksykacje pokarmowe. Jednak głównymi rezydentami schroniska są psy,psy bezdomne,stare,często okaleczone, psy potrącone przez pojazdy,psy z którymi właściciele muszą się rozstać z różnych powodów i psy porzucone przez swoich nieodpowiedzialnych i okrutnych właścicieli.
Proceder porzucania nasila się szczególnie latem. Psy są porzucane bo ich właściciele nie mogą lub nie chcą ich zabrać na wakacje .Najlepszym rozwiązaniem byłoby zarezerwowanie psu miejsca w pensjonacie dla zwierząt, ale to wiąże się z wydatkami, dlatego bezduszni właściciele wyrzucają psa z domu. Dobrym rozwiązaniem byłby pensjonat przy schronisku,ale przepisy i brak miejsca na to nie pozwalają.

Do schroniska w Gnieźnie trafiają różnie psy,pobite,poranione,chore i te które są niechciane. Leczymy ich rany,ratujemy życie,karmimy i otaczamy opieką.
Ale głównym naszym celem jest znalezienie im domu,gdzie będą kochane , doceniane, gdzie człowiek stworzy im należyte warunki. Okrucieństwa wobec zwierząt jest dużo i chociaż z upływem lat zmienia się to na lepsze,potrzeba zmiany mentalności i edukacji od najmłodszych lat, by uwrażliwić ludzi na los zwierząt, by zdali sobie sprawę, że zwierzę  to istota która czuje. Dopóki tego nie zmienimy, wciąż będzie rosła ilość porzuconych  zwierząt w schroniskach. A każdy pies w schronisku to smutna historia, bo to że tu się  znalazły to też okrucieństwo. 

Zarządca Schroniska

Dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie.

Spelnione Marzenia